Banka Kredisi Hesaplarken Bilmeniz Gerekenler


Uzun vadede yüksek tutarlı ve düşük faizli kredi çekmek, krediye ihtiyacı olan herkesin temel düşüncesidir. Yapılan çeşitli düzenlemelerle birlikte, ihtiyaç ve taşıt kredisinde bazı değişiklikler oldu.
hesap makinesi
hesap makinesi
Bunlardan ilk göze çarpanı, ihtiyaç ve taşıt kredisinin vade süresinin 36 aydan 48 aya çıkartılmasıydı. Yani bu iki kredi için artık 1 yıl daha fazladan taksit imkanı var. Kredilerde vade süresinin uzaması, kişinin alacağı kredi miktarının da artmasını sağladı.

36 Ay ve 38 Ay Vadeli Kredi Örneği

2016 yılının son düzenlemesiyle birlikte faiz oranı %1,22'den %1,23'e yükseldi. Vade süresi ise 36 aydan 48 aya çıkartıldı. Buna göre 20.000 TL tutarındaki ihtiyaç veya taşıt kredisi için:


Konut kredileri ise 360 ay gibi çok uzun vade seçenekleriyle verilebiliyor. Fakat 180 aydan sonra maliyet dezavantaj getirdiği için, tercih edilmiyor. Genel konut kredilerinde en çok tercih edilen vade seçeneği ise 120 ay. Birçok banka, 120 ay ve altındaki vadeli krediler için daha uygun seçenekler sunuyor.


Kredilerde Yıllık Maliyet Oranı

Kredi hesaplamalarında ilk dikkat edilen nokta faiz oranıdır. Fakat yıllık maliyet oranı kalemi de kredinizi öderken sizi doğrudan etkiliyor. Kredi işlemleri sırasında dosya masrafı, ekspertiz, sigorta ve ipotek gibi ayrı masraf başlıkları çıkartılıyor. Bu masrafların tamamı, yıllık maliyet oranı başlığında bulunuyor.

Gelir Oranı ve Aylık Kredi Taksidi

Kredi limitleri belirlenirken, kişinin aylık gelir oranı göz önüne alınmaktadır. Konut kredileri için ise hanehalkının aylık gelirleri dikkate alınmaktadır. Bankalar verilecek kredileri hesaplarken kişinin aylık gelirinin yarısını ''ödenebilir aylık taksit tutarı'' olarak kabul etmektedir. Örneğin aylık geliri 3.000 TL olan bir kişi kredi çektiği taktirde, aylık ödeyeceği kredi taksit tutarının 1.500 TL'yi geçmemesi sağlanmaktadır.

Kredi Notunun Krediye Etkisi

Kredi notu, kredi tutarını ve ödeme planını doğrudan etkilemektedir. Findeks kredi notu gibi kredi notu kurumlar, bankalara olan finansal görünümünüzü belirlemektedir. Riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi şeklinde belirlenen kredi notu, bankaların size daha kolay kredi vermesini sağlamaktadır.


Bütçeye Özel Kredi Ödeme Seçenekleri

Bankaların bir çoğu, kredi verirken eğer finansal görünümünüzde bir sıkıntı yoksa ödeme seçenekleri konusunda esnek davranmaktadır. Sabit taksit ödemesi, sunulan ilk seçenek olsa da bunun dışında artan ödeme seçenekleri, azalan ödeme seçenekleri veya ara ödemeli ödeme seçenekleri gibi teklifler de bulunmaktadır. Kredi vadesini kısa tutmak, alınan kredideki maliyeti en aza indirmek için tercih edilecek ilk seçenektir.
Sponsorlu Bağlantılar

Google+ ile Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder